logo_pozion
< wszystkie wpisy
Dlaczego zdradzamy?

Data publikacji

Zdrada i rozwód mogą być ekscytujące tylko wtedy, gdy czytasz o tym w kolorowych gazetach i dotyczy to celebrytów. Kiedy jednak dotyka Twoich znajomych czy przyjaciół – współczujesz im. Kiedy to spotyka Ciebie, jest zupełnie inaczej. Świat wali Ci się na głowę.
 
Liczby

Według Holmesa i Rahe’a rozwód zajmuje drugą pozycję na liście z 73 punktami na stupunktowej skali stresu. Money.pl podaje, że w pierwszym kwartale 2021 roku w Polsce rozwiodło się 16 tysięcy par, nie licząc separacji. Liczby te stale rosną w zatrważającym tempie. Najczęstszym powodem jest niezgodność charakterów. Jest to jednak wymówka dla sądu, aby skrócić tę stresującą procedurę do minimum.

Najczęstszą przyczyną rozwodów jest niewierność ze strony partnera. Zważywszy, że ilość zawieranych małżeństw spada, a rozpadu związków nieformalnych trudno analizować – te informacje mogą mocno zaniepokoić.

Jeśli w Twojej głowie pojawiło się teraz pytanie: czy on/a może mi to zrobić? Odpowiedź brzmi: TAK!

 

Dlaczego zdradzamy?

Profesor Harari w swojej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” pisze, że część psychologów ewolucyjnych obwinia o to geny. Twierdzą oni, że pradawne hordy zbieraczy-łowców żyły w gromadzie, nawiązywały bliskie relacje, a kobiety mogły kopulować i nawiązywać bliskie więzi z wieloma mężczyznami jednocześnie. Mało tego, za ich zgodą. Nie znali oni własności prywatnej, monogamii, a nawet ojcostwa. Ponieważ żaden mężczyzna nie wiedział na pewno, które dziecko jest jego potomkiem – przy wychowywaniu dzieci współpracowali wszyscy dorośli członkowie hordy.

Dzisiaj brzmi to niedorzecznie, chociaż w dobie rodzin patchworkowych nie do końca. Zwolennicy tej tezy twierdzą, że duża ilość rozwodów i niewierność w małżeństwie są efektem min. zmuszania ludzi współczesnych do życia w monogamii, która jest sprzeczna z naszą biologią. Przeciwnicy tej teorii twierdzą, że archaiczne wspólnoty były bardziej egalitarne, wobec czego były bardzo zazdrosne o małżonków i posiadanie potomstwa. Ta kultura monogamiczna przetrwała do dzisiaj w większości społeczeństw. Mężczyźni i kobiety strzegą własnych partnerów oraz dzieci.

Obie teorie mogą wydawać się kontrowersyjne. Jednak niewierność wobec partnera jest dobrze znana pod każdą szerokością geograficzną. Są społeczeństwa, kultury gdzie na zdradę partnera przymyka się oko. W innych jest to powód do rozwodu, chłosty czy śmierci. Na przykład społeczeństwo tajskie jest konserwatywne. Nie mówi się głośno o seksie. Jednak mężczyźni mają kochanki. Powszechne jest też posiadanie „mia noi” czyli małej żony.

O ile o zdradzie innych możemy czytać z zainteresowaniem, to osobiście pragniemy, aby nasz partner był wierny. Do zdrady dochodzi najczęściej, kiedy w związku brakuje ognia. Uczucie ledwo się tli, a wokół jest mnóstwo gryzącego ognia. Wtedy partnerzy wychodzą na zewnątrz, aby „zaczerpnąć świeżego powietrza”. Czy można temu zapobiec? TAK!

Niewierność to "jadanie poza domem"

~Lama Ole Nydahl – założyciel świeckich ośrodków buddyzmu Diamentowej Drogi.
 
Jak zapobiec zdradzie?

Chcesz, aby partner delektował się Twoją kuchnią – spraw, aby najlepsza restauracja była w Waszym domu. To oczywiście przenośnia. Dbaj o relacje w związku, to działa! Uproszczeniem jest myślenie, że tylko Ty dbasz i zabiegasz, ale partner tego nie docenia – to jest stereotyp, każdy z nas ma pole możliwości, jak pisze profesor Harari, nielimitowany potencjał. Pomyśl o tym.

Związek wymaga pracy, przestrzeni, tolerancji i rozmowy, a tej zazwyczaj brakuje. Pomyśl, jeśli odrzucisz rozmowy o obowiązkach dnia codziennego, rachunkach, odwożeniu dzieci do szkoły czy przedszkola – ile macie wspólnych tematów do rozmowy? Co sprawia, że w waszym związku jest ogień?

Przeczytaj też tekst “Jak budować radosny związek?

Więcej
wpisów